„Aplikácia Horská záchranná služba (HZS) je priamo napojená na systém HZS na Slovensku. Aplikácia podľa GPS signálu sama rozozná a po stlačení núdzového tlačidla vytočí buď číslo Horskej záchrannej služby – 18 300, alebo číslo 112 mimo územia HZS. Zároveň v horách odošle núdzovú správu s tvojou polohou a ďalšími informáciami. Až telefonické spojenie s jednou z liniek zaistí 100 % výjazd posádky Horskej záchrannej služby alebo záchrannej zdravotnej služby.“
„Aplikácia Horská záchranná služba funguje iba na dotykových telefónoch s operačným systémom Android (6.0 a vyššie) a iOS (10.0 a vyššie). Nemôžeš ju použiť na tablete, notebooku ani na počítači, a to preto, lebo súčasťou privolania pomoci núdzovým tlačidlom je aj automatické vytočenie čísla dispečingu Horskej záchrannej služby alebo Záchrannej zdravotnej služby, podľa miesta, kde sa nachádzaš.“
„Po stiahnutí aplikácie je na jej plnohodnotné využitie nutné zadať svoje meno, priezvisko a telefónne číslo. Potom ti príde SMS s potvrdzujúcim kódom, ktorý zadáš. V tej chvíli je tvoje telefónne číslo overené. Odporúčame ti aj vyplniť sekciu „Profil používateľa“, kde môžeš vyplniť svoje zdravotné údaje, kontakty na blízke osoby a ďalšie informácie, ktoré sa pri odoslaní núdzovej správy z tvojho telefónu zašlú záchranárom. Tieto údaje nie sú uložené na žiadnom serveri, iba v tvojom telefóne. Prenesú sa iba v prípade núdzového volania, a to priamo na dispečing Horskej záchrannej služby alebo záchrannej zdravotnej služby.“
„Áno, ale pozor! Tvoja núdzová správa sa odošle formou SMS a neobsahuje ďalšie údaje, ktoré po overení telefónneho čísla môžeš vyplniť vo svojom profile.“
„V aplikácii Horská záchranná služba nájdeš okrem privolania pomoci aj „Knihu vychádzok a túr“, ktorá ti pomôže naplánovať túr,u a ak sa po návrate z nej neozveš, záchranári ti prídu na pomoc. Ďalej tu nájdeš „Miesta záujmu“, kde aplikácia určí podľa GPS tvoju polohu a ukáže ti oblastné strediská Horskej záchrannej služby, najbližšie záchranné zdravotné stanice, databázu automatizovaných externých defibrilátorov (AED), horské chaty, meteostanice s aktuálnymi informáciami o počasí vrátane webových kamier. Prostredníctvom funkcie „Varovania a výstrahy“ máš k dispozícii výstrahy na daný deň a lavínové nebezpečenstvo. V aplikácii nájdeš aj pravidlá pohybu v horách, horské záchranné desatoro a základy prvej pomoci.“
„Internetové pripojenie nie je na správnu funkciu systému vôbec potrebné. Ak nemáš telefón pripojený na internet, aplikácia po aktivácii alarmu odošle tvoju presnú polohu prostredníctvom SMS. Súčasne sa vytočí linka 18 300 Horskej záchrannej služby.“
„Na kontaktovanie linky Horskej záchrannej služby (18 300) sa vyžaduje signál tvojho operátora. V prípade slabého signálu, keď nie je možné odoslať tvoju polohu pomocou dát, sa vygeneruje SMS správa. Tá je na signál menej náročná než volanie. Môže sa teda stať aj to, že nebudeš mať dostatočný signál na nadviazanie telefonického hovoru, no tvoja núdzová správa s polohou odíde prostredníctvom SMS.“
„Tlačidlo ,Nemôžem hovoriť‘ slúži nielen nepočujúcim používateľom aplikácie, ale aj tým, ktorým ich zranenie alebo zdravotný stav nedovoľujú hovoriť s operátormi záchranných služieb (Horskou záchrannou službou – 18 300). Pomocou jednoduchých ikon záchranárom oznámiš, čo sa stalo. V zahraničí sa táto voľba aktivuje automaticky, ty v slovenčine vyberieš, čo sa stalo, a zahraniční záchranári dostanú informáciu vo svojom jazyku (po nemecky/maďarsky).“
„Bohužiaľ, automatická aktivácia GPS nie je v mobilnej aplikácii možná. Aplikáciu by potom neschválili spoločnosti Google a Apple. Aplikácia ťa však na zapnutie GPS vždy upozorní.“
„Bohužiaľ, toto nie je možné, a to kvôli požiadavkám výrobcov telefónov. Dúfame však, že sa nám raz podarí, aby bola aplikácia Horská záchranná služba súčasťou každého telefónu. Potom by sa nám mohlo podariť umiestniť jej ikonu na uzamknutú obrazovku.“
„Aplikácia Horská záchranná služba funguje okrem Slovenska aj v Česku, Maďarsku a Rakúsku, kde si v prípade núdze privoláš pomoc jedným tlačidlom. Po stlačení núdzového tlačidla sa odošle správa obsahujúca údaje o tvojej polohe a ďalšie údaje priamo na dispečing záchrannej zdravotnej služby alebo horskej služby danej krajiny a vzápätí budeš telefonicky spojený s ich operátorom. Mimo podporovaných krajín aplikácia vytočí 112 bez odoslania núdzovej správy.“
„Ak využiješ aplikáciu Horská záchranná služba v budove, vinou slabšieho signálu GPS v niektorých prípadoch nedokáže s presnosťou na metre určiť, kde sa nachádzaš. GPS signál je najlepší v otvorenom priestore.“
„Napíš nám, prosím, na e-mail app@hzs.sk, kde ti poradíme a pomôžeme problém vyriešiť.“
„Ak sa nachádzaš na území Česka, Maďarska a Rakúska, aplikácia vždy volá pomoc z príslušného štátu – riadime sa teda presnou polohou. Ak sa nachádzaš na pohraničnom území (asi do 10 km za hranicami Slovenska), kde nemáme napojenie na tiesňovú linku, kontaktujeme Horskú záchrannú službu. Ak sa nachádzaš inde, zavoláme tiesňovú linku daného štátu a údaje neodosielame.“
„Nepočujúci môžu komunikovať prostredníctvom tlačidla ,Nemôžem hovoriť‘. Je dobré, aby mal nepočujúci túto skutočnosť uvedenú v osobných údajoch v sekcii ,Profil používateľa‘. Ak si v profile používateľ zaškrtne možnosť ,nepočujúci/vada reči‘, pri stlačení núdzového tlačidla má automaticky predvolenú možnosť ,Nemôžem hovoriť‘ a stačí už len pomocou jednoduchých ikon záchranárom oznámiť, čo sa stalo.“