Čo aplikácia dokáže

Pomoc

Privolať pomoc

Pomoc si privoláš jedným tlačidlom. Stlačením tlačidla odošleš núdzovú správu a zároveň si prepojený na dispečing Horskej záchrannej služby. Ak nie je štandardná komunikácia pre nedostatočný signál možná, aplikácia ti umožní komunikovať cez chat. Operačné stredisko ti dokáže cez chat zaslať aj fotografie, ktoré ťa zrozumiteľne navigujú ako máš do príchodu záchranárov postupovať. Okrem GPS polohy zdieľaš zdravotné údaje, špecifikáciu problému, kontakty na blízke osoby a ďalšie dôležité informácie, ktoré urýchlia pomoc.

ArrowArrow
Trasa

Kniha vychádzok a túr

Opatrnosti v horách nikdy nie je dosť, preto si svoju túru dôkladne naplánuj. Pomôže ti v tom elektronická kniha vychádzok a túr, kde zadáš oblasť pohybu, štart a cieľ túry a jej časové trvanie. Ak budeme mať o tebe tieto informácie, aplikácia ti večer pred plánovaným dňom túry sama odošle upozornenia a výstrahy pre danú lokalitu. Ak nebudú podmienky priaznivé, budeš mať dostatok času zvážiť inú trasu alebo úplne iný výstup. Navyše, ak sa nám po návrate z túry neozveš, prídeme ti na pomoc. Po novom, Slovenská Kniha vychádzok a túr funguje aj v českých horách a opačne.

ArrowArrow
Miesto

Miesta záujmu

Aplikácia podľa tvojho GPS určí, kde sa nachádzaš, a ukáže ti oblastné strediská Horskej záchrannej služby, najbližšie záchranné zdravotné stanice, databázu automatizovaných externých defibrilátorov (AED), horské chaty, meteostanice s aktuálnymi informáciami o počasí vrátane webových kamier.

ArrowArrow
Varovanie

Varovania a výstrahy

Nespoliehaj sa na to, že sa ti nič nestane, spoľahni sa radšej na aplikáciu, ktorá ti zobrazí varovania a výstrahy pre jednodlivé horské oblasti na daný deň. V aplikácii si môžeš nastaviť automatické zasielanie upozornení aj pre konkrétnu lokalitu, ktorú plánuješ navštíviť. Večer pred plánovaným dňom túry ti aplikácia sama odošle informácie o aktuálnych podmienkach. Ak nebudú podmienky priaznivé, budeš mať dostatok času zvážiť inú trasu alebo úplne iný výstup. Ak nie si profík, máme pre teba aj pravidlá pohybu v horách, horské záchranné „desatoro“, základy prvej pomoci vrátane interaktívneho návodu na resuscitáciu.

ArrowArrow
Hory

Lavínové výstrahy

Majte aktuálne informácie o lavínovom nebezpečenstve priamo od Strediska lavínovej prevencie vždy po ruke. V novom lavínovom module nájdete vždy aktuálne informácie o stupni nebezpečenstva a tendencie. Rovnako konkrétne lavínové problémy vrátane ružice a detailného popisu situácie priamo od horských záchranárov. A ak sa vydáte do zahraničia, rovnaké informácie v aplikácii nájdete aj pre horské oblasti Česka a Rakúska.

ArrowArrow
Glóbus

Fungovanie v zahraničí

Jedným tlačidlom si privoláš pomoc aj v Česku, Maďarsku a Rakúsku, kde sa tiesňový hovor a núdzová správa presmerujú na záchrannú zdravotnú službu alebo na horskú službu danej krajiny. Jedna aplikácia ti tak pomôže vo viacerých krajinách bez nutnosti sťahovania lokálnej appky. Pomoc prostredníctvom aplikácie si v našich horách dokážu privolať aj turisti zo zahraničia. Jazykovú bariéru rúca automatický preklad chatu z cudzieho jazyka do slovenčiny a naopak, a to podľa jazyka, v akom je nastavený mobilný telefón turistu.

ArrowArrow
Hory

Poistenie do hôr

Pred odchodom na túru je potrebné mať uzatvorené poistenie do hôr, ktoré si vieš jednoducho uzavrieť aj v aplikácii Horská záchranná služba. Poistenie do hôr preplatí zásah Horskej záchrannej služby v horských oblastiach a jaskyniach všade tam, kde má horská služba pôsobnosť. Toto poistenie kryje samotnú záchranu a poskytnutie prvej pomoci, ale napríklad aj pátranie, ak sa stratíš v lese.

Uzatvoriť poistenie

ArrowArrow

Registrácia Ako sa správne zaregistrovať

Profil používateľa je veľmi dôležitá časť, ktorá ti umožní využívať aplikáciu plnohodnotne so všetkými jej skvelými funkciami. Osobné údaje, kontakty na blízke osoby a zdravotné údaje výrazne urýchlia proces záchrany. Čas, ktorý venuješ vyplneniu formulára, je minimálny a môže ti zachrániť život.

  1. Over svoje telefónne číslo

    Na to, aby bola aplikácia schopná súčasne s volaním na linku Horskej záchrannej služby (HZS) 18 300 odoslať plnohodnotnú núdzovú správu s tvojou presnou polohou, je dôležité overiť tvoje telefónne číslo. Overené telefónne číslo slúži na spárovanie núdzovej správy a volania na linku HZS.

  2. Zadaj ďalšie údaje

    V nastaveniach aplikácie môžeš zadať ďalšie nepovinné údaje. Určite ich vyplň, lebo iba tak môžeš plnohodnotne využívať všetky funkcie aplikácie. Tieto informácie budú využité spoločne s tvojou presnou polohou na rýchlejšiu orientáciu posádky v priebehu záchrannej akcie. Tieto údaje nie sú uložené na žiadnom serveri, iba v tvojom telefóne. Prenesú sa iba v prípade núdzového volania, a to priamo na dispečing Horskej záchrannej služby.

    Zadať nepovinné údaje ti odporúča Horská záchranná služba.

Poistenie Poistenie – Základná výbava do hôr

Ak si v horách doma či v zahraničí, tvojou základnou turistickou výbavou by malo byť aj poistenie.

Slovensko
Poistenie do hôr

Na Slovensku si do hôr pribaľ poistenie do hôr, ktoré za teba zaplatí náklady na prípadný zásah Horskej záchrannej služby.

Uzatvoriť poistenie

Zahraničie
Cestovné poistenie

V zahraničí by ti nemalo chýbať cestovné poistenie, ktoré okrem štandardných cestovných rizík kryje aj pátranie a záchranu.

Uzatvoriť poistenie

Horské záchranárske „desatoro“

Zodpovedná príprava, a to nielen fyzická, ti pomôže naplno si vychutnať návštevu hôr a vyhnúť sa nepríjemnostiam.

Otáznik Najčastejšie otázky a odpovede

Podmienky používania

Stiahnuť aplikáciu

App Store Google Play